Google Ads Kalite Puanı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Google Ads Kalite Puanı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Google Ads Kalite Puanı Nedir?

Google Ads kalite puanı, Google tarafından atanan ve reklam gruplarında kullandığınız anahtar kelimelerin ne kadar alakalı olduğunu gösteren bir metriktir. Google belli bir süre veri oluşmasını bekledikten sonra kullandığınız her bir anahtar kelimeye 1-10 arasında bir kalite puanı atar. 1 alabileceğiniz en düşük puanken, 10 ise en yüksektir.

Google Ads kalite puanınız reklamlarınızın, anahtar kelimelerinizle ne denli alakalı olduğunu gösterir. Google’da reklam veren bireylerin performanslarını ölçmek için kullanabileceği bir metriktir. Anahtar kelimelerinize ait kalite puanlarını Arama Anahtar Kelimeleri ekranında Sütunlar bölümünde aktive ederek görebilirsiniz.

Googl Ads Panelinde Kalite Puanı

Google Ads Kalite Puanı Neden Önemlidir?

Google Ads kalite puanı, Google’ın sizin PPC reklamlarınızı hangi sıralamada göstereceğini belirlemede büyük bir rol oynamakta. Sadece rakibinizden daha fazla teklif vererek reklamlarınızı en tepeye çıkaramazsınız. Eğer rakiplerinizin kalite puanları daha yüksekse sizden daha az teklif vererek arama sonuçlarında sizin üstünüzde yer almaları mümkün.

Reklam sıralamanız, verdiğiniz tıklama başına maliyet(TBM) ile kalite puanınızın çarpımına göre belirlenir. Bu çarpım sonucunda en yüksek puana sahip olan reklam en tepe gösterilir. Kafanız karıştı mı? Bir görsel anlamanıza yardımcı olabilir.

Google Ads Kalite Puanı Örneği

Google Kalite Puanını Neden Kullanıyor?

Peki Google neden kalite puanı kullanıyor? En çok parayı verenin en tepede çıkması daha karlı ve daha zahmetsiz olmaz mıydı?

Google’ın bir satıcı ve arama yapan kullanıcıların ise Google’ın müşterileri olduğunu unutmamak lazım. Siz de eminim ki Google kullanıyorsunuz. Bir tahmin daha yapacak olsam arama yaptığınızda genelde ilk çıkan yeni 1.sıradaki sonuca tıkladığınızı söylerdim ve büyük ihtimalle de yanılmazdım. “Araba” aradığınızda en tepede motosiklet siteleri çıksa, “yemek” aradığınızda karşınıza “içecek” çıksa kısacası aradığınızı en tepede bulamasanız başka bir arama motoru kullanmaz mıydınız?

Google, tam da bu sebeple alakalı reklamları düşük maliyetler ile ödüllendiriyor ve alakasız reklamları yüksek maliyetler ile cezalandırıyor. Reklam verenler için güzel bir havuç ve Google için mantıklı bir koruma.

 

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kalite puanımızı yükseltebilmek için öncelikle kalite puanının nelerde oluştuğunu ve nasıl hesaplandığını anlamamız gerekir. Kalite puanı, reklam grubunuzdaki anahtar kelimelerinizin aşağıdaki metriklerde gösterdiği performansına göre hesaplanır;

 • Beklenen tıklanma oranlarına
 • Açılış sayfası deneyimine
 • Reklam alaka düzeyine

Bu metriklerde aşağıda açıklayacağım gereklilikleri sağlarsanız kalite puanınızı yükseltebilir ve daha efektif reklamlar verebilirsiniz.

Google Ads Kalite Puanı

Beklenen Tıklanma Oranı

Beklenen tıklanma oranı, belirlediğiniz anahtar kelime Google’da arandığında getirmesi beklenen tıklanma oranını temsil eder. Eğer bu metrik ortalamanın altındaysa ya anahtar kelimeniz reklamlarınız ile alakalı değildir ya da reklam metniniz insanların tıklamasını sağlayacak kadar güçlü değildir.

Tıklama oranı, anahtar kelimenizin gösteriminin tıklanmaya olan oranıdır. Örnek vermek gerekirse; eğer anahtar kelimeniz 100 kere gösterim almış ve 10 kere tıklanmış ise tıklanma oranınız %10’dur.

Peki beklenen tıklanma oranını nasıl arttırabilirsiniz?

 • Reklam uzantılarını olabildiğince kullanın. Google reklamlarınız ne kadar yer kaplar ve ne kadar dikkat çekici olursa o kadar fazla tıklama alabilirsiniz.
 • Tekliflerinizi düzenli kontrol edin. Bazen sektörel bir değişiklikten, rekabetin artmasından ya da sezonsal değişikliklerden dolayı ilk sıra teklifleri değişebilir. Düşük tekliflerle ilk sayfaya çıkamazsanız ya da sürekli altlarda gösterilirseniz beklenen tıklanma oranınız ortalamanın altında kalacaktır.
 • Reklam metinlerinizde harekete geçirici metinler kullanın. Bazen unutulsa ya da önemsenmese de Google ve Facebook istatistiklerine göre bu son derece işe yarayan bir taktik. “Sırf ben oraya hemen ulaşın yazdım diye arayacaklar mı yani?” Evet, arayacaklar.
 • Anahtar kelimenizi muhakkak reklam metininde geçirin. İnsanlar arama yaptığı terimi tıklayacakları sonuçlarda görmek isteyecektirler.
 • Dikkat çekici reklam metinleri kullanın. Kullanıcı gözünden bakmak zorundasınız, her gün sizlerde Google’da arama yapıyorsunuz. “Ben olsam tıklar mıydım” diye düşünün. Başlıklarınızda hedef kitleniz için bir değer üretmeye çalışın.

Açılış Sayfası Deneyimi

Bu metrik ise Google’da arama yapan kullanıcıların reklamlarınıza tıkladıktan sonraki deneyimini kapsar. Reklamlarınıza tıklayan kullanıcılar karşılaştıkları manzaradan memnun mu? “Aradıkları” şeyi sitenizde bulabildiler mi? Girer girmez geri mi çıktılar?

Kullanıcılar sitenizde ne kadar vakit geçirirse veya sitenizde aksiyon alırlarsa, siteniz yapılan arama terimi ile o kadar alakalıdır. Tam tersi bir şekilde insanlar sitenize gelir gelmez çıkıyor veya çok kısa bir süre geçirdikten sonra aksiyon almadan terk ediyorlarsa, arama teriminden o kadar uzaksınızdır.

Peki açılış sayfası deneyimini nasıl arttırabilirsiniz?

 • İlk olarak gerçekten alakalı olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimelere reklam verin. Satmadığınız bir ürüne veya sunmadığınız bir hizmete sırf “bunu arayanlar da gelsin” demek inanın hem kalite puanınıza hem de bütçenize yazık.
 • İnsanlara gerçekten bir varış sayfası sunmalısınız. Örneğin bir Diş Hekimliği internet siteniz var. Kanal tedavisi, dolgu, çürük tedavisi vb. sunduğunuz hizmetleri anlatan sayfalarınız var ve siz Google’da reklam vermeye başladınız. Her bir anahtar kelimeyi ana sayfaya ya da tek bir sayfaya göndermeyin. Unutmayın arama yapan kullanıcıların Google’da binlerce seçeneği var, sizin onlara ihtiyacınız var onların size değil, onlar için ne kadar kolaylık sağlarsanız o kadar yararınıza.
 • Sitenizin açılış hızına dikkat edin. İnsanlar reklamlarınıza tıkladıktan sonra sitenizin açılmasını beklemeyecektir. Google’a göre 3 saniyeden geç açılan siteler kullanıcıların %60’ını kaybetmektedirler. Üstelik bu daha sitenizi bile görmemiş, açılmasını beklememiş kullanıcılar için para ödüyorsunuz. Site açılış hızınız sayfadaki görsel boyutları, arkadaki kodlar ve birçok değişkene bağlıdır. Eğer ana sayfadaki formu doldurursanız sizler için ücretsiz web analizi yapmaktan memnuniyet duyarım.
 • Sitenize gelen ziyaretçilere erişebilirlik sağlayın. Whats app butonu, canlı sohbet, chatbot veya telefon butonu gibi şeyler kullanın. İhtiyaç anında hızlı hizmet ile hem sitenizde vakit geçirmelerini sağlamış olursunuz hem de potansiyel müşterinizle iletişime geçersiniz.
 • Mobil uyumlu siteler kullanın. İnternet trafiği zamanla masaüstünden mobile doğru kayıyor. Yapılan aramaların çoğu artık mobilden yapılıyor. Site ziyaretçilerinize iyi bir mobil deneyim sunmak artık bir lüks değil şart.
 • Kısa ve öz sayfalara yönlendirin. Ziyaretçilerinizi mümkün olduğunca uzun makalelerle dolu, onlarca görsel bulunduran veya karışık bir sayfaya yönlendirmemeye çalışın. Ziyaretçileriniz ulaştıkları sayfada kolayca hareket edebilmeli, kaybolmamalı.

Reklam Alaka Düzeyi

Reklam alaka düzeyi ise reklam metinlerinizin, reklam verdiğiniz anahtar kelimeler ile ne kadar uyumlu olduğunu gösteriyor. Reklam grubunuzdaki anahtar kelime yelpazesi ne kadar darsa o kadar spesifik metinler yazabilirsiniz ve reklam alaka düzeyi kalite puanınız o kadar yüksek olur. Örnek vermek gerekirse; diş hekimliği siteniz olduğunu düşünelim. Kanal tedavisi, çürük tedavisi ve dolgu gibi hizmetlerinizi tek bir reklam grubunda toplarsanız reklam metinlerinizi çok geniş bir şekilde yazmak zorunda kalırsınız, bu da o kadar dikkat çekici olmaz. Fakat bu hizmetleri farklı reklam gruplarına ayırırsanız her bir reklam metninde bir soruna odaklanabilir ve arama yapan kullanıcılara spesifik reklamlar gösterebilirsiniz.

Peki reklam alaka düzeyini nasıl arttırabilirsiniz?

 • Spesifik reklam grupları oluşturun. Eğer anahtar kelimelerinizde reklam metinlerinde geçirebileceğiniz spesifik bir şey varsa farklı reklam gruplarına ayırın. Örnek; “kiralık villa”, “villa kiralama” ve “muhafazakar villa kiralama” gibi 3 adet anahtar kelimeniz varsa “muhafazakar villa kiralama” için ayrı bir reklam grubu açmalısınız.
 • Anahtar kelimelerinizi dikkatli seçin. Her arama terimi için anahtar kelime seçmemelisiniz. Bir reklam grubunda 10’dan fazla anahtar kelime olmamalıdır.
 • Anahtar kelimelerinizi muhakkak reklam metinlerinde geçirin. Geçiremedikleriniz için yeni reklam grubu açın. Bu işe kendi paranızı yatırıyorsunuz, lütfen ama lütfen reklam grubu açmaya üşenmeyin.
 • Reklam metinlerinizi çekici hale getirin. Eğer bir soruna çözüm sunmuyorsanız, arama yapan kullanıcı için bir değer sunmuyorsanız veya aksiyona çağrı kullanmıyorsanız hata yapıyorsunuzdur.
 • Farklı tipte reklam metinlerini deneyim. 3 adet metin reklamı ve 1 adet duyarlı reklam metni kullanın.

 Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kalite puanı formülü: 1 + Beklenen Tıklanma Oranı + Reklam Alaka Düzeyi +Açılış Sayfası Deneyimi

Beklenen tıklanma oranı, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi Google’da Ads’de 3 farklı değer alıyor. Bunlar; ortalamanın üstünde, ortalama ve ortalamanın altında. Bu üç değerin sayısal karşılıkları aşağıdaki tablodaki gibi.

 

Beklenen Tıklanma Oranı

 

Reklam Alaka Düzeyi

 

Açılış Sayfası Deneyimi

Ortalamanın üstünde3,523,5
Ortalama1,7511,75
Ortalamanın altında000

 

*0,5 ve büyük ise yukarı yuvarlanır.0.5’ten küçükse aşağı yuvarlanır.

Bir örnekle pekiştirelim. Reklam grubumuzdaki anahtar kelimemizin metrikleri aşağıdaki gibi olsun:

 • Beklenen Tıklanma Oranı = Ortalamanın altında
 • Reklam Alaka Düzeyi = Ortalamanın üstünde
 • Açılış Sayfası Deneyimi = Ortalama

O halde formülde yerini yerleştirdiğimizde aşağıdaki sonucu almış oluruz.

1 + 0 (Beklenen TO) + 2 (Reklam Alaka Düzeyi) +3,5 (Açılış Sayfası Deneyimi) = 7 (Kalite Puanı)

Google Ads Kalite Puanı Değer Dağılımı

Sonuç

Teklif bir yana kalite puanı reklam sıralamanızı asıl belirleyen unsurdur. Yüksek bir kalite puanı ile sizden daha fazla teklif verebilen işletmelerle rekabet edebilirsiniz. Bu sizin için büyük bir artıdır, böylelikle küçük balık büyük balığın karşısında kazanma şansı elde eder.

Google, kalite puanı ile aslında size ipucu vermekte. Bu puanı baz alarak alakasız anahtar kelimelerden kurtulabilir, reklam metinlerinizi düzenleyebilir ve sitenizde varış sayfası deneyimini arttırıcı değişiklikler yapabilirsiniz. Google’ın bu isteklerini karşılayıp Google’da arama yapan kullanıcılar için verimli ve alakalı reklamlar sunduğunuzda Google sizi ödüllendirecek ve daha az maliyetlerle daha fazla reklam verebileceksiniz. Gayet güzel bir kazan-kazan sistemi değil mi?

Google Ads kalite puanınızı sık sık kontrol etmelisiniz. Bir kere 10 olduğunda daima orda kalacak diye bir kaide yok. Bu sadece bir metrik, Google reklamlarında sürekli optimizasyon yapıp sürekli daha iyisini arayan reklam verenler kazanır.

Son olarak kalite puanını önem verin fakat kendinizi sadece bu metriğe kaptırmayın. Sırf bu puanı yükseltmek nihai amacınız olmamalı. Günün sonunda web sitenize trafik çekmek ve, ürün ve hizmetlerinizi satmak amacıyla reklam veriyorsunuz, kalite puanınızı yükseltmek için değil.