Google Ads Veriminizi Arttıracak 5 Yöntem

Google Ads Veriminizi Arttıracak 5 Yöntem

Google, günde 3.8 milyar aramanın gerçekleştiği inanılmaz bir platform. Bu da Google’ı, ürün ve hizmetlerinin reklamlarını vermek isteyen işletmeler için birinci konuma koyuyor. Diyelim ki siz de ürün ve hizmetlerinizi bu platformda pazarlamaya karar verdiniz. Gerekli anahtar kelimeleri belirlediniz ve hemen bir kampanya başlattınız. Peki geçekten potansiyel müşterilerinize ulaşabilecek misiniz? Reklamlarınızı potansiyel alıcılar mı görüyor yoksa alakasız aramalar için de para ödüyor musunuz? Bütçenizden en iyi şekilde faydalanıyor musunuz?

İşte bu yazımızda Google reklamlarından en verimli şekilde faydalanabilmeniz için 5 önemli taktiği sizlerle paylaşmak istiyorum. Hazırsanız başlayalım!

1-A/B Testi Yapın

Öncelikle A/B testi nedir? A/B testi kısaca aynı kampanyada farklı resim, başlık, anahtar kelime veya konsept kullanarak 2 farklı reklam verip hangisinin daha iyi olduğunu analiz ettiğiniz bir deneydir. Burada amaç arama yapan kişilerin neleri daha çok tercih ettiğini saptamaktır.

Hangi seçeneğin daha çok tıklandığını saptamak size ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürmenizde birçok ipucu da verecektir. Potansiyel müşterilerinizi en çok neler çekiyor? İndirimler daha çok tıklanma sağlıyor mu? Sınırlı bir süre verildiğinde daha çok tıklanma alıyor musunuz? Müşterilerin satın alma süreci duygusal mı yoksa mantıksal mı ilerliyor? Bu soruların her birinin cevabını A/B testi ile alabilirsiniz. Unutmayın her zaman daha iyisini yapabilirsiniz!

2-Reklam Uzantılarını kullanın

Reklam uzantılarının size sağlayacağı bir çok avantaj vardır. Öncelikle reklam uzantıları için ekstra bir ücret ödemezsiniz. Aynı fiyata reklamınız arama sayfasında daha fazla yer kapyalayacak bu sebeple daha çok ilgi görecektir. Uzantıların tıklanma oranlarını %10 ile %15 arasında arttırdığı Google tarafından tespit edilmiştir. Ayrıca eklentiler ile reklamınızda sitenizin içeriği hakkında daha çok bilgi verebilecek, alakalı tıklanma sayınızı arttıracak ve bu sayede sitenizin kalite puanını ve reklam sıralamanızı yükseltmiş olacaksınız.

Google Ads veriminizi arttıracak 5 yöntem reklam uzantıları
Google Ads veriminizi arttıracak 5 yöntem reklam uzantıları

3-Anahtar Kelime Eşleme Türlerine Dikkat Edin

Anahtar kelime eşleşme türleri, reklamınızın Google’da hangi aramalarda gösterileceğini kontrol etmenizi sağlar. Bütçenizi en verimli şekilde kullanmak için vazgeçilmez bir özelliktir.

Geniş Eşleşme: Bu seçenek, içinde belirlediğiniz anahtar kelimeyi  veya eş anlamlısını barındıran her arama sonucunda reklamınızı gösterecek Google’ın varsayılan eşleşme türüdür. En geniş kitleye hitap etme özelliği olan seçenek budur, bu sebeple marka bilinirliği için ideal bir çözümdür. Fakat reklamınızın çok sayıda alakasız aramayı da tetikleyeceğini unutmamak ve bütçe kontrolüne dikkat etmek gerekir.

Geniş Eşleşme Düzenleyici: Bu seçenekte ise anahtar kelimelerinizin başına artı işareti (+) ekleyerek reklamınızın işaretlediğiniz anahtar kelimelerin farklı varyasyonları arandığında tetiklenmesini sağlayabilirsiniz. Bir örnekle açıklayalım; anahtar kelimelerinizi +kadın giyim olarak belirlediğinizde reklamınız bayan giyim aramalarını tetiklerken erkek giyim aramalarını tetiklemeyecektir.

Sıralı eşleme: Bu seçenekte anahtar kelimelerinizin başına ve sonuna tırnak işareti koyduğunuzda anahtar kelimelerinizin arasında bir kelime yer aldığında reklamınız görülmez. Örneğin; anahtar kelimenizi “okul çantası“ olarak belirlediğinizde reklamınız okul çantası satın al aramasında tetiklenirken okul resim çantası aramasında tetiklenmez.

Tam eşleme: En dar ve kontrollü arama seçeneği budur. Anahtar kelimelerinizin başına ve sonuna köşeli parantez koyduğunuzda reklamınız sadece sırası değişmeden sizin anahtar kelimeniz arandığında tetiklenir.

Zamanla hedef kitlenizin arama alışkanlıklarını analiz etmeli, öğrenmeli ve eşleşme türlerinizi bu bilgiler doğrultusunda optimize etmelisiniz. Bütçenizi iyi yönetmek, sitenizin kalite puanınızı yükseltmek ve potansiyel müşterilerinize ulaşmak için bu adım kritiktir.

4-Negatif Anahtar Kelime Kullanın

Negatif anahtar kelimeler çoğu zaman göz ardı edilse de Google Ads’in sunduğu en verimli özelliklerden biri. Negatif anahtar kelimeler kısaca Google’a reklamınız ile alakasız kelimeleri belirttiğiniz bir özellik. Yarış arabaları hakkında bi blog sayfanız olduğunu düşünelim. SUV arabalar yazıldığında reklamınızın görülmemesi için “SUV“ anahtar kelimesini negatif anahtar kelime olarak belirleyebilir ve reklamınızın SUV arabalar hakkında arama yapan insanlar tarafından görülmemesini sağlayabilirsiniz.

Negatif anahtar kelimelerin sizlere iki tür getirisi vardır. İlk olarak reklamanızın gösterileceği gereksiz arama sonuçları sayısını ve gereksiz tıklamaların sayısını düşürüp bütçenizi daha efektif kullanabilirsiniz. İkinci olarak ise alakasız tıklama sayısının düşüşü ile sitenizin kalite puanı artacaktır.

Google Ads veriminizi arttıracak 5 yöntem Google Eşleşme Türleri
Google Ads veriminizi arttıracak 5 yöntem Google Eşleşme Türleri

5-Varış Sayfanızı Verdiğiniz Reklama Uyumlu Hale Getirin

Dijital dünyada insanların vakitleri çok önemlidir ve kullanıcı ilgisi çok kısıtlıdır. Bu sebeple kullanıcının reklamınıza tıkladığında varacağı sayfayı doğru seçmek ve ziyaretçilerinize en alakalı içeriği sunmak çok önemlidir. Varış sayfasının görevi ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmektir. Reklam mesajınız ile varış sayfasının verdiği mesajın aynı olması gerekir.

Diyelim ki sitenizde bir indirim kampanyası başlattınız ve insanların haberdar olması için Google’da reklam vermeye karar verdiniz. Reklamınıza tıkladıklarında insanlar indirimli ürünlerin göründüğü sayfaya gitmek yerine sitenizin ana sayfasına gidiyorsa bu ürünleri aramakla vakit harcamak istemeyebilir ve sitenizi terk edebilir. Böyle bir durumda hem boşuna reklam ücreti ödemiş olursunuz hem potansiyel bir müşteriyi kaçırırsınız hem de sitenizin kalite puanı da düşer.