Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir?

Eğer bir web siteni varsa ya da dijital pazarlama ile ilgileniyorsanız muhakkak Google Analytics’i duymuşsunuzdur. Peki bu kadar bahsedilen Google Analytics nedir?

Google Analytics, Google tarafından ücretsiz olarak sunulan, kullanıcılar sitenizi nasıl bulduğunu ve nasıl kullandığını anlamanızı sağlayan bir web site analiz aracıdır. Google Analytics ile elde ettiğiniz veriler ile neler yapacağınız tamamen size kalmış. Yatırım getirisini analiz edebilir, kullanıcı davranışlarını değerlendirip kullanıcı deneyimini arttıracak aksiyonlar alabilir, reklam performanslarınızı değerlendirebilir ve daha birçok şey yapabilirsiniz. Gerçekten uçsuz bir kuyu.

Google Analytics sayesinde kullanıcı verilerini “boyut”lara göre ayırabilirsiniz. Örneğin nerelerden trafik alıyorsunuz? Kullanıcıların yaş aralığı nedir? Veya “metrik”lere göre ayırabilir ve hangi sayfaları ziyaret ettiklerini görebilirsiniz. Tek yapmanız gerek Google Analytics kodunu kopyalamak ve web sitenizin header kısmına yapıştırmak.

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Daha önceden belirttiğim gibi Google Analytics tamamen ücretsiz bir araçtır. analytics.google.com adresine gidip e-mail adresiniz ile giriş yapmalısınız. Daha sonra karşınıza 3 aşamalı bir kurulum formu gelecek.

1.Adım: İlk aşamada hesabınıza bir isim vermeniz isteniyor. Burada hesabınıza bir isim verin. Eğer 1’den fazla hesap yönetecekseniz hesap isimlerini web site URL’leri olarak yazmanız sizin faydanıza olacaktır. Örneğin Efealtinelli.com

Google Analytics Hesap Detayları Görseli

Daha sonra Google tarafından önerilen kutucuklar göreceksiniz. Hepsinin tiklenmiş olduğundan emin olun.

2.Adım: Bu adımda ise size “ne için kullanıyorsunuz” temalı bir soru gelecek. Web, app, hem web hem app olmak üzere 3 adet seçenek olmalı. Hangisi size uyuyor ise onu seçin. Biz bu örneğimizde Web’i tercih edeceğiz.

3.Adım: Son adımda ise mülk detaylarını girmeniz isteniyor. Burada Web sitenize bir isim vermeniz, web sitenizin URL’sini girmeniz ve alanınızı belirtmeniz isteniyor. Alan seçimi zorunlu olmasa da Google bir bilgi havuzu. Google bizlere her türlü bilgiyi sunuyorken bizimde çorbaya tuzumuzu atmamız gerekiyor. Bu sebeple bu kısmı atlamamanızı tavsiye ederim. Bizim örneğimizde aşağıdaki görselde göründüğü gibi ilerleyeceğiz.

Google Analytics Mülk Detay Görseli

4.Adım: Kaydet butonuna tıkladıktan ve büyük ihtimalle okumadan onaylayacağınız sözleşmelerden sonra Google Accounts sizi otomatik olarak İzleme kodu bölümüne atacaktır. Burada İzleme Kimliğinizi ve Google Analytics İzleme Kodu yer alan bir alanı göreceksiniz. Bu kodu kopyalayarak sitenizin header bölümüne yerleştirmeniz gerekmekte.

Ve böylece Google Analytics kurulumu tamamlanmış bulunmakta. Aklınızda bulunsun; kodu sitenize yerleştirir yerleştirmez veriler saymaya başlamayacak veya geçmiş verileri göremeyeceksiniz. Google Analytics site içi veriler saymaya ancak bikaç saat gibi kısa bir süre sonra başlayacaktır.

Google Analytics Neyi Ölçer?

Google Analytics nedir kısmında açıkladığımız gibi Google Anlaytics web sitenize gelen trafiği ve içeride yapılan aktiviteleri depolar ve bu dataları size analiz etmeniz üzerine raporlar. Analytics aracı bunu topladığı verileri 4 seviyede işler; kullanıcı, oturum, sayfa ve son olarak aksiyon.

Kullanıcı seviyesinde her bir ziyaretçinin davranışları, oturum seviyesinde her bir kullanıcıya ait tek seferlik oturum içerisinde yapılan davranışlar, sayfa seviyesinde web sitenizde yer alan her bir sayfada gösterilen davranışlar ve son olarak aksiyon seviyesinde ise buton tıklamaları, öğe görünürlüğü, form doldurma gibi aksiyonlar incelenir.

Google size bu verileri raporlarken 2 adet blok kullanır; metrikler ve boyutlar.

Boyutlar

Boyutlar verilerinizi data rahat analiz edebilmeniz için oluşturulan niteliklerdir, bir nevi kategori gibi de düşünebilirsiniz. Boyutlar genellikle kullanıcılara ait verileri temsil eder. Web sitenize trafik çektiğiniz kanallar, kullanıcılarınızın bulunduğu şehirler, web tarayıcılarında kullandıkları dil gibi seçenekler boyutlara birer örnektir.

Metrikler

Metrikler ise en basit tanımı ile rakamsal değerlerdir.  Temel olarak web siteniz içerisinde edinilen verilerin toplamı ya da verilerin birbirine olan oranıdır. Metrikler kullanıcı davranışlarını anlamanızı ve bu davranışlara göre web sitenizde veya Google Ads reklamlarınızda değişikler yapmanızı sağlar. Örnek vermek gerekirse bu ay sitenize kaç kişinin geldiği, satın alma sayfanıza gelen kullanıcıların kaçının satın alma işlemini tamamladığı birer metriktir.

Google Analytics Ne İşe Yarar?

Peki, Google Analytics kurduk ve kullanıcı verilerini tuttuk. Google Analytics ne işe yarar? Google Analytics kullanıcı davranışlarını anlamanız ve bu davranışlara göre hedefleriniz veya kurduğunuz dönüşümler doğrultusunda gerekli aksiyonları almanızda size bir yol haritası sunar. En çok trafik çeken ve size dönüşüm getiren içerikleri analiz edip bunlardan daha fazla yapabilir veya tam tersi getirmeyenleri not edip kaçınabilirsiniz. En fazla etkileşim yakaladığınız içeriklerinizi belirleyebilir ve bu içerikler için Google Ads reklamları verebilirsiniz. E-ticaret satışlarınızda ürün performanslarını değerlendirebilir ve buna göre aksiyon alabilirsiniz. Daha bir sürü örnek var fakat sanırım ana fikri artık anladınız.

Google Analytics edinilen verileri 3 kategoride size sunar:

  • Edinme
  • Davranış
  • Dönüşümler

Edinme

Edinme bölümünde web sitenizin hangi kanallardan ve nasıl trafik edindiğini inceleyebilirsiniz. Edinme bölümüne tıkladığınızda sizi ilk olarak Genel Bakış karşılayacaktır. Burada Google tarafından hazır olarak belirlenmiş bir panel ile hızlıca en yüzeysel ve gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Bu panel tamamen kişiselleştirilebilir, fakat bunu açıklamak için daha uzun ve daha detaylı bir yazı hazırlayacağım, şimdilik o kadar derine inmeyelim.

Genel Bakış erkanında hızlıca sitenize trafik sağlayan en popüler kanalları, eğer hedef belirlediyseniz gerçekleşen dönüşümlerinizi, trafik sağlayan kanallardan gelen ziyaretçilerin çok yüzeysel davranışlarını (hemen çıkma oranı, oturum süresi, hedef tamamlama vs.) ve belirlenen periyotta toplamda kaç ziyaretçi edindiğinizi görebilirsiniz.

Edinme Raporu Genel Bakış Görseli

Davranış

Davranış bölümünde ise web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların siteniz içerisinde tam olarak neler yaptıklarını görebilirsiniz. Davranış raporlarını analiz ederek web sitenizin içerik açısından performansını inceleyebilir ve ziyaretçilerinizi hedefleriniz doğrultusunda yapmalarını istediğiniz aksiyonları almalarını sağlayıp sağlamadıklarını görebilirsiniz.

Genel Bakış raporu web sitenizin tamamına değil daha çok tekil sayfa performanslarına odaklanır. Size sayfa görüntülenme sayısı, farklı sayfa görüntülenme sayısı, sayfalarda geçirilen ortalama süre, hemen çıkma oranı ve çıkış yüzdesini gösterir.

Davranış Raporu Genel Bakış Görseli

Dönüşümler

Dönüşümler bölümünü açıklamadan önce sanırım önce dönüşüm nediri açıklamak daha doğru olacak. Dönüşüm, web sitenizde sizin tarafınızdan belirlenen hedeflerin tamamlanmasıdır. Bir ziyaretçinin müşteriye dönüşmesini temsil eder. Burada dikkat etmeniz gerek şey ise işletmenizin hedeflerini doğru belirlemektir. Benim gibi bir dijital pazarlamacı için telefon veya form birer dönüşümken bir e-ticaret sitesi için dönüşüm değillerdir. Bir e-ticaret sitesi için doğru dönüşüm, tamamlanan bir satın alma işlemidir.

Google Analytics’te ise dönüşüm raporundan faydalanmak için eğer bir lead generation sitesi iseniz öncelikle Google Analytics üzerinden Yönetici -> Hedefler bölümünden kendinize bir takım hedefler belirlemelisiniz. Sayfa görüntülenme dışında kalan telefon aramaları veya form gönderme hedeflerinin nasıl kurulacağını bilmiyorsanız size yardımcı olması için  Google Tag Manager Nedir? Nasıl Kullanılır? yazıma göz atabilirsiniz.

Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz Google Analytics Yönetici -> E-ticaret Ayarları bölümüne gitmeli ve önce E-ticareti Etkinleştir seçeneğini daha sonrada Geliştirilmiş E-ticaret Raporlarını Etkinleştir seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Bu seçenekleri aktif etmek tek başına yeterli olmayacaktır. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/gtagjs/enhanced-ecommerce adresinden yardım alarak e-ticaret takip kodu yazıp web sitenize yüklemeniz gerekli.

Dönüşümler bölümü ise belirlediğimiz hedeflerimiz zaman içerisinde gerçekleşme sayıları, performansları ve oranlarına göre bizlere web sitemizin işletme performansını gösterecek. Siz de bu bölümde yer alan raporları inceleyerek web site ve ürün performanslarına göre gerekli aksiyonları düzenli bir şekilde almalısınız.

Dönüşüm Raporu Genel Bakış Görseli

Sonuç

Sonuç olarak Google Analytics aslında sizin web sitenizi ve dolayısı ile işletmenizi bir adım öteye götürmenize yardımcı bir araçtır. İçerisinde kesin cevaplar bulamasanız bile raporları analiz ettikçe bu kesin cevapları kendiniz üreteceksiniz. Sepete ekleme yapan her 100 kullanıcının 90’ı satın alma işlemini bitirmiyor ise Sepet ile Ödeme İşlemi arasında yer alan Teslimat Bilgileri kısmında bir sorun var demektir. Belki de çok fazla bilgi istiyorsunuz, belki de T.C. kimlik numarası alanını zorunlu tuttunuz ve insanlar bu bilgiyi sizinle paylaşmak istemiyorlar, belki de üyeliksiz alışveriş seçeneği sunmuyorsunuz ve insanlar ilk alışverişlerinde web sitenize üye olmak istemiyorlar. Bu soruların cevaplarını Google Analytics’te bulamazsınız ama size böyle bir sorun olduğunu da sadece Google Analytics söyleyebilir.