Instagram Reklamları

1 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile Instagram Reklamları, ürün ve hizmetlerinizi görsel olarak öne çıkarabileceğiniz bir fırsat sunar. Instagram aynı zamanda kullanıcıların en fazla etkileşim gösterdiği platformdur. Instagram reklamları ile potansiyel müşterilerinize ürün veya hizmetlerinizi sizin gözünden gösterme fırsatı bulabilirsiniz. Instagram’da da tıpki Facebook gibi kullanıcıları mesleklerine, hobilerine, ilgi alanlarına, gittikleri okullara, evlilik durumlarına ve daha birçok kategoriye ayırabilirsiniz. Böylelikle reklamlarınızı ulaşmak istediğiniz kitleye kolaylıkla gösterebilirsiniz.

Aynı Facebook’ta olduğu gibi Instagram reklamlarında da benzer kitle oluşturabilmenizdir. Benzer kitle sayesinde Facebook halihazırda sizinle etkileşime geçmiş, sizi takip eden, daha önce sizden alışveriş yapmış veya reklamlarınız ile ilgilenmiş kullanıcıları analiz eder ve bu kullanıcılara benzer kullanıcılara reklamlarınızı gösterir. Böylece yeni bir kitleye ulaşmak istediğinizde bu kitle işletmenize veya sunduğunuz ürün ve hizmete ilgi gösterme potansiyeli yüksek bir kitle olur.

 

 

Instagram Gönderi Reklamları

Instagram marka bilinirliğinizi oluşturmak için en uygun yerdir. Bunu yapmanın en güzel yolu da etkiyeci bir resim ile hedef kitlenizin karşınıza çıkmaktır. Instagram gönderi reklamları en fazla etkileşim oranına sahip reklam türüdür.

 

 

 

 

 

 

Instagram Ürün Reklamları

Instagram’da ürünlerinize ait göz alıcı bir görsel paylaşabilir ve ürünlerinizi bu görsellere etiketleyebilirsiniz. Böylelikle potansiyel müşterileriniz ürünlerinize tıklayabilir ve kolayca satın alabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Instagram Hikaye Reklamları

Instagram’a hikaye özelliği gelmesi ile birçok insan buraya yöneldi. Instagram hikaye reklamları ile hedef kitlenizin karşına hızlıca çıkabilir ve kaydır özelliği ile onları hedefinize ulaştırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sık Sorulan Sorular

1.Instagram Reklamları nedir? Ne işe yarar?

Son dönemde büyük bir ivme yakalayan Instagram’da reklam vererek marka bilinirliğinizi rahatça arttırabilirsiniz. Facebook ile entegre olduğu için hedef kitlenizi detaylı bir şekilde belirleyip güçlü görsellerle kullanıcılara ürün ve hizmetlerinizin en güzel hallerini gösterebilir, samimi bir ilişki kurabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

2.Instagram Reklamları gerçekten işe yarıyor mu?

Evet kesinlikle işe yarıyorlar. Instagram reklamları insanların en çok etkileşime geçtiği sosyal medya reklam seçeneğdir. Geri dönüş oranları rakip platformlara kıyasla fazladır ve hedefleme Facebook üzerinden yapıldığı için hedef kitlenize ulaşmanız çok rahattır. 

3.Özel Kitle Nedir? 

Instagram reklamlarınızda da kullanabildiğiniz özel kitle, Facebook ilgi alanları sayesinde spesifik bir şekilde kategorilendirdiğiniz hedef kitlenizdir. Örnek vermek gerekirse Kuyumculukla uğraştırığınızı düşünürsek Facebook sayesinde 24-46 yaş arasında, mücevher, takı , kolye, yüzük alanlarına ilgili ve gelir düzeyi yüksek insanları hedefleyebilirsiniz.

4.Instagram hikaye reklamları nedir?

Instagram’a hikaye özelliği geldiğinden beri insanlar vakitlerinin çoğunu burada getirmeye başladı. Hikaye paylaşımları, gönderi paylaşımlarını geçti ve pazarlama için yepyeni bir fırsat oluştu. Hikayeler arasında kısaca insanların karşına ilgi çekici bir reklam koyarak hızla etkileşime geçebilirsiniz.

5.Benzer Kitle Nedir?

Benzer kitle Instagram Reklamlarında da kullanabileceğiniz Facebook tarafından sunulan en büyük özelliktir. Basitçe anlatmak gerekrise Facebook, hedef kitlenizi analiz eder. Bu kitlenin ortak yönleri nedir? Nelerden hoşlanırlar? Nelerle ilgilenirler? Daha sonra bu analiz eşliğinde hedef kitleniz ile aynı özelliklere sahip kitleleri hedefler. Böylelikle Facebook reklamları sayesinde yepyeni bir Pazar ile tanışırsınız.

6.Instagram Reklamlarında ne tür rekamlar var?

Instagram reklamları, Facebook’tan verildiği için Facebook’un sundupu 10 adet reklam çeşidine ulaşımızın var fakat genel olarak 3 amaç bulunmakta. Görsel, video, döngü gönderileri ile marka bilinirliğinizi arttırmak, form reklamları ile etkileşim yakalayıp hedef kitlenizin mail, telefon veya talep ettiğiniz bilgilere ulaşmak ve son olarak satış getirecek alışveriş reklamları. 

7.Instagram Reklamları için ne kadarlık bir bütçe gerekli?

Aslında isterseniz 1 lirayla bile reklam kampanyasına başlayabilirsiniz. Gerekli bütçeniz hedef kitlenizin genişliğine ve sektörünüzdeki rekabete göre değişecektir. 

8.Instagram Reklamlarımı ne sıklıkla reklamlarımı güncellemeliyim?

İnsanlar sürekli aynı reklamlara bakmak istemez. Sektörde yapılan araştırmalar sonucunda 32 günün ardından reklamın performansında büyük bir düşüş görülmekte. Ayda bir görsellerimizi ve içeriğimizi değiştirmekte fayda var.

9.Tıklama başı maliyetim artıyor, neden?

Aslında bunun bir çok sebebi olabilir. Sektörünüze özel sezonsal bir gelişme, kalite puanlarınızda bir düşüş, sektördeki rekabette yaşanan bir artış veya reklamlarınızdaki metinlerde fazlalık.

10.Instagram Reklam görsellerimde ne kadar metin kullanmalıyım?

Instagram reklam görsellerinde %20’den fazla metinolmamasınıza dikkar etmek gerekiyor. Facebook kullanıcılarını rahatsız etmek istemediği için görsellerde çok fazla metin kullanan reklamların kalite puanı ile cezalandırıp az kullananları ödüllendiriyor.

11.Hedef kitleme Instagram’da ulaşabilecek miyim?

Instagram’da aktif olarak 1 milyar kullanıcı bulunuyor. Instagram, Facebook tarafından satın alındığı için Instagram reklamlarında Facebook hedefleme yöntemlerine ve bilgilerine ulaşabileceksiniz. Hedeflediğiniz kitleye kesinlikle ulaşabilirsiniz.

12.Google Reklamları ile Instagram Reklamları arasında ne fark var?

Intagram reklamları insanların ilgileri, Google reklamları ise niyetleri üzerine kurulmuştur. Örnek vermek gerekirse; Facebook’ta insanlar gruplar beğenir, mesleklerini ve okullarını yazarlar, beğeni ve paylaşımlar yaparlar. Böylelikle Instagram’da reklamlarınızı Apple marka ürünleri seven dijital tasarımcılara gösterebilirsiniz. Google’da ise insanlar soru sorarlar. “En uygun iPhone 11” gibi aramalar ile niyetlerini belli ederler. Siz iPhone 11 almaya niyetli insanlara reklamlarınızı gösterirsiniz.

Bir Yorum Bırakın