Ücretsiz Google Alışveriş Reklamları Geliyor!

Ücretsiz Google Alışveriş Reklamları Geliyor!

Google reklamları bir devrim ile karşı karşıya! Google, aldığı yeni karar ile alışveriş reklamlarında büyük bir değişikliğe gidiyor ve ürün yerleşimlerini ücretsiz olarak online işletmelere açıyor. Normalde işletmenize ait ürünlerin Google arama sonuçlarında yer alması için belirli bir ücret ödemeniz gerekli. Fakat bu kararın ardından işletmeler ürünlerini ücretsiz bir şekilde Google sonuçlarında çıkarabilecekler.

Google tabii ki ödeme yapan reklam verenlerin ürünlerini üst sıralarda çıkarmaya devam edecek. Google arama sonuçlarında ise bir değişiklik yok. Reklam veren ücretli ürünler, ürün listesi reklamları kısmında atlı karınca formatında yayınlanmaya devam edecek. Kullanıcılar daha fazla seçeneğine tıkladıklarında ise üstte yer alan ücretli reklamların altında ücretsiz ürünleri de görebilecekler.

Google, konu hakkında uzun bir süredir projelendirdiklerini fakat Covid-19 sebebi ile kepenk indiren birçok işletmeye yardımcı olmak amacı ile planlarını hızlandırdıklarını duyurdu. Google’da gün içerisinde arama yapan milyonlarca kullanıcıyı düşünürsek online işletmeler ve ihtiyaç sahibi kullanıcılar arasında böyle bir köprü görevi görmeleri oldukça doğru bir karar.

Online işletmelerin ücretsiz Google alışveriş reklamlarından faydalanabilmeleri için tabii ki öncelikle ürünlerin Google veri tabanına tanıtmaları ve alışveriş politikalarına uymaları gerekli. Bu fırsatı değerlendirmek için işletmelerin tek yapmaları gereken Google Merchant Center hesabı açmaları ve ürün feedlerini Google Merchant Center hesaplarına tanımlamaları.

Her ne kadar bizim ülkemizi ilgilendirmese de Google aynı zamanda PayPal ile yeni bir entegrasyon partnerliğinden de bahsediyor. PayPal ödeme yapılabilen online işletmeler PayPal hesaplarını Google Merchant Center hesapları ile birleştirebilecek ve bu sayede satıcı bilgilerini daha hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilen Google hesapları daha kısa bir sürede onaylayabilecek.

Google son olarak Shopify ve WooCommerce gibi büyük oyuncular ile de bir partnerlik çalışması içinde olduğunu böylece online işletmelerin bir çoğunun stok ve ürünlerini daha rahat kontrol edebileceklerini açıkladı.